Pejl på Nilen
Den senaste tekniken tar oss med på en resa 5000 år tillbaka i tiden och berättar hur livet kring Nilens stränder såg ut då.
Originaltitel: Scanning the Nile.
Produktion: LABEL NEWS, LABEL IMAGE 2020.
Del 4 av 4 – Faraonernas lastkonvojer
Nilen användes bland annat för att transportera tempel och statyer i bitar nedför floden från stenbrotten där stenarna utvanns. I det här avsnittet får vi reda på hur transporterna gick till och följer också med på ett dyk utanför ön Elefantine där man har hittat den äldsta Nilometern, som användes för att mäta vattenståndet.
Historia
01 okt, 2024
Del 3 av 4 – Luxors faraoner
Luxor, byggt på Nilens stränder, är hem för de största monumenten i Nya riket. Här mer än någon annanstans har floden ändrat sin bana flera gånger. Med hjälp av de senaste teknikerna inom arkeologi förklaras de forntida egyptiernas dagliga liv längs den heliga floden.
Historia
24 sep, 2024